2018 NCHSAA 4A Individual Wrestling Championship – Consolation Semifinals
Greensboro Coliseum
February 17, 2018
106 Lbs. Consolation Semifinals
Richard Treanor (Hough, 45-5) won in sudden victory – 1 over Kevin Wanovich (Jack Britt, 29-6) SV-1 4-2
Will Dudley (New Bern, 51-5) won by decision over Ethan Duft (Hickory Ridge, 29-6) Dec 3-1
113 Lbs. Consolation Semifinals
James Joplin (Grimsley, 38-5) won by decision over Kyle Sanders (South Mecklenburg, 29-8) Dec 13-7
Collin Shulman (Hickory Ridge, 40-5) won by forfeit over DQ Participant (Lumberton, 25-3) For.
120 Lbs. Consolation Semifinals
Aaron Wilkie (Holly Springs, 24-9) won by decision over Shane Chavis (Northwest Guilford, 44-7) Dec 7-2
Alec Montoya (Apex Friendship, 38-9) won by decision over Corbin Houdeshell (Lake Norman, 22-12) Dec 2-0
126 Lbs. Consolation Semifinals
Logan Maher (Middle Creek, 33-7) won by decision over Ethan Wright (West Forsyth, 48-15) Dec 4-1
Ahmad Smith (Ragsdale, 49-9) won by fall over Strawn Wilson (High Point Central, 42-11) Fall 4:42
132 Lbs. Consolation Semifinals
Isaac Shaw (Mooresville, 38-5) won by decision over Raymond Nesbitt (Ragsdale, 48-9) Dec 5-2
Ayush Patel (Wake Forest, 37-4) won by decision over William Deese (Purnell Swett, 35-6) Dec 6-3
138 Lbs. Consolation Semifinals
Marcus Mondragon (Laney, 44-12) won by fall over William Valade (Glenn, 38-13) Fall 5:36
Cymek Shaw (Cary, 34-6) won by decision over Dustin Eldridge (South View, 35-15) Dec 4-0
145 Lbs. Consolation Semifinals
Andres Perez (West Forsyth, 39-12) won by decision over Luke Kucko (Hough, 36-16) Dec 4-1
Rommie McNeill (Purnell Swett, 38-4) won by decision over Caide Smith (Sanderson, 28-11) Dec 12-5
152 Lbs. Consolation Semifinals
Chris Jones (Middle Creek, 37-9) won by decision over Isaac Tahirkheli (Ragsdale, 38-6) Dec 5-3
Jordan Norman (Mallard Creek, 42-15) won by fall over Preston Broadus (West Forsyth, 37-7) Fall 1:49
160 Lbs. Consolation Semifinals
Wilbert Cruz (R.J. Reynolds, 31-2) won by major decision over Connor Wrought (New Bern, 31-11) MD 13-0
Michael Goins (Mooresville, 43-7) won by fall over Harrison Sklar (Myers Park, 23-8) Fall 1:00
170 Lbs. Consolation Semifinals
Kaleb Wright (Broughton, 38-7) won by fall over Connor Voelker (Wake Forest, 36-15) Fall 3:00
Ryan Wolfram (Cary, 35-7) won by major decision over Hunter Strickland (Davie, 25-6) MD 15-7
182 Lbs. Consolation Semifinals
Tyrese Byrd (South View, 36-5) won by decision over Mathew King (Davie, 39-13) Dec 6-2
Holden Cypher (Millbrook, 48-8) won by fall over George Cooke (Northwest Guilford, 10-2) Fall 4:32
195 Lbs. Consolation Semifinals
Cameron Blizard (Ragsdale, 45-5) won by decision over Jack Malone (Wake Forest, 37-3) Dec 4-2
Jerell Belcher (South Central, 30-2) won in tie breaker – 1 over Mohamed Teia (Page, 21-5) TB-1 5-4
220 Lbs. Consolation Semifinals
Davin Vann (Cary, 23-4) won in overtime over Darrius Smith (Mallard Creek, 39-10) OT 1-1
Larry Williams (Corinth-Holders, 36-4) won by decision over Anthony Olmedo (Davie, 50-4) Dec 3-2
285 Lbs. Consolation Semifinals
Tyree Westmoreland (Mooresville, 43-8) won by decision over Jordan Glover (Cary, 25-11) Dec 6-3
Jacob Flowers (New Bern, 50-12) won by fall over Deshawn Jones (Athens Drive, 41-6) Fall 2:10