Piedmont 2A Athletic Conference 2016 Men’s Track All-Conference Team and Final Standings
Final Standings Record(Points)
High Point Andrews High School 245
Randleman 160
Providence Grove 64
Wheatmore 54
Trinity 21
Eastern Randolph 18
Men’s All-Conference Team School
High Jump
Kurt Hitt Providence Grove
Jaylon Brower Randleman
Long Jump
Derek Puryear HP Andrews
Jaylon Brower Randleman
Triple Jump
Jaylon Brower Randleman
Dillon Byrd Randleman
Pole Vault
Dawson Gant HP Andrews
Tyquez Johnson HP Andrews
Shot Put
Ehren Huebner HP Andrews
Conner Garner Randleman
Discus
Ehren Huebner HP Andrews
Cody Brady Providence Grove
3200 Meter Relay (4×800)
Nathan Gonzalez, Thomas Finley, Noe Mercado, Treavor Deaton Randleman
110 Meter Hurdles
Will Manneh HP Andrews
Jikawiza Hope HP Andrews
100 Meter Dash
Jikawiza Hope HP Andrews
Tyquez Johnson HP Andrews
800 Meter Relay (4×200)
Peter Kamara, Will Manneh, Isaiah Kitrell, Christian Willis HP Andrews
1600 Meter Run
Trevor Deaton Randleman
Evan Carter HP Andrews
400 Meter Relay (4×100)
Austin Stone, Tanner McGee, Isaiah Davis, Dillon Byrd Randleman
400 Meter Dash
Derek Puryear HP Andrews
Will Manneh HP Andrews
300 Meter Hurdles
Jikawiza Hope HP Andrews
Isaiah Kitrell HP Andrews
800 Meter Run
Trevor Deaton Randleman
Jevon McKiver HP Andrews
200 Meter Dash
Derek Puryear HP Andrews
Isaiah Davis Randleman
3200 Meter Run
Trevor Deaton Randleman
Evan Carter HP Andrews
1600 Meter Relay (4×400)
Jevon McKiver, Will Manneh, Isaiah Kitrell, Derek Puryear HP Andrews
Men’s Field Event Athlete of the Year
Jaylon Brower – Randleman High School
Men’ Track Runner of the Year
Trevor Deaton – Randleman High School
Derek Puryear – High Point Andrews High School
Men’s Coach of the Year
Eric Berry – HP Andrews High School
Piedmont 2A Athletic Conference 2016 Women’s Track All-Conference Team and Final Standings
Women’s All-Conference Team School
High Jump
Mikel Franklin HP Andrews
Michelle Settlemyre Wheatmore
Long Jump
Peighton Simmons HP Andrews
Kaylee Sexton Randleman
Triple Jump
Peighton Simmons HP Andrews
Jessie Bueno Randleman
Pole Vault
Shot Put
Kristen Sutphin Randleman
Madalynne Conard Wheatmore
Discus
Christian Ritter Eastern Randolph
Kristen Sutphin Randleman
3200 Meter Relay (4×800)
Taylor Deaton, Sabrina Powell, Madelyn Morgan, Keylin Gamboa Randleman
100 Meter Hurdles
Shania Simmons Randleman
Manika Cunningham HP Andrews
100 Meter Dash
Mikel Franklin HP Andrews
Skylar Wilson Trinity
800 Meter Relay (4×200)
Natia Johnson, Manika Cunningham, Jeala Sanders, Zacora McKnight HP Andrews
1600 Meter Run
Taylor Deaton Randleman
Keylin Gamboa Randleman
400 Meter Relay (4×100)
Natia Johnson , Jeala Sanders, Manika Cunningham, Ciseley Brown HP Andrews
400 Meter Dash
Mikel Franklin HP Andrews
Skylar Wilson Trinity
300 Meter Hurdles
April Hicks Randleman
Izzy Martinez Trinity
800 Meter Run
Sydney Whittington Trinity
Sabrina Powell Randleman
200 Meter Dash
Peighton Simmons HP Andrews
Ciseley Brown HP Andrews
3200 Meter Run
Taylor Deaton Randleman
Kayla Samuals Providence Grove
1600 Meter Relay (4×400)
Zacora McKnight, Ciseley Brown, Peighton Simmons, Mikel Franklin HP Andrews
Women’s Field Event Athlete of the Year
Peighton Simmons – HP Andrews High School
Women’s Track Runner of the Year
Taylor Deaton – Randleman High School
Women’s Coach of the Year
Marty Collison – Randleman High School
Final Standings Record(Points)
Randleman High School 173
High Point Andrews High School 128
Providence Grove High School 72
Wheatmore High School 69
Trinity High School 65
Eastern Randolph High School 19